Pierwsze zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu już za nami!

Pierwsze zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu już za nami!

W sobotę 20 października br. w Starej Rzeźni odbyły się pierwsze zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu im. prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińskiej Szkoły Jungów. Mimo wczesnej pory nasi studenci nie zawiedli. Na inaugurację słuchacze przybyli wraz z towarzyszącymi im rodzinami – rodzicami, rodzeństwem a nawet z dziadkami J. Uczestnicy odebrali indeksy a następnie odbyły się pierwsze zajęcia dotyczące Wszechoceanu.

Pierwszymi wykładowcami byli – Wiesław Seidler, pasjonat morza, emerytowany nauczyciel akademicki WSM, pomysłodawca i wieloletni koordynator Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej i prof. dr hab. Andrzej Witkowski – profesor nauk o Ziemi, Kierownik Zakładu Paleooceanologii US, członek PAN.

Podczas wykładów, które oparte były o prezentacje własnych doświadczeń prowadzących z dalekich rejsów i ekspedycji naukowych, zgłębialiśmy tajemnice naszej Błękitnej Planety i Wszechoceanu, w tym oceanografię i życie mórz i oceanów, rośliny, bezkręgowce i kręgowce morskie, giganty oceanu – ryby i wieloryby, a także … krakeny i syreny. Słuchacze świetnie poradzili sobie z ćwiczeniami, w tym z rozpoznawaniem wody słodkiej i słonej jak też z innymi zadaniami np. z rozmieszczeniem oceanów na mapie. Dzieci wysłuchały również niezwykłych opowieści o okrzemkach – zwanych przez prof. Witkowskiego – mikroskopijnymi szklanymi pałacami wybrzeży mórz i oceanów.

Kolejne zajęcia odbędą się 17 listopada br. Będziemy wówczas gośćmi Akademii Morskiej w Szczecinie. Do zobaczenia!

Comments are closed.